EnglishPerla VltavyJak začít?PsiFenyOdchovyNa prodejKontaktFacebook

Proč si pořídit beagla s průkazem původu (PP)?

I když nyní nechcete chodit na výstavy, tak určitě chcete, aby Vám ze štěňátka vyrostl opravdu zdravý, pěkný bíglík s milou a veselou povahou. Může se také stát, že koupíte štěňátko bez PP vypadající jako bíglík a vyroste Vám z něj "něco" úplně jiného a nedej bože ještě s agresivní povahou. Že jsou štěňata bez PP levnější? Zamysleli jste se někdy proč je tomu tak? Uvedu pár bodů, které byste měli vědět. Sami zvažte čemu dáte přednost a jaká rizika jste ochotni připustit.

PP Vám zajišťuje, že z Vašeho štěňátka vyroste opravdu bíglík – jak to?

Protože oba rodiče mají PP, mají hodnocení z výstav a také složené lovecké zkoušky. Pokud by se objevila hrubá exteriérová nebo povahová vada, tak jedinec není puštěn do chovu a tím se zamezí rozšíření na další generace. Spojení rodičů není svévolné, musí být schváleno poradcem chovu. Je to především proto, aby se vyloučilo spojení nevhodných jedinců, které může ponechat různé vady či nemoci na potomcích.

PP dostanou všechna štěňátka z vrhu a dokonce i ta, která mají nějakou vadu

Nevěřte "chovateli", který Vám bude nabízet štěně jako přespočetné a proto bez PP. Někdy se u štěněte objeví vada jako špatný skus, neúplný chrup apod. Tato štěňátka jsou naprosto zdravá, pouze nejsou vhodná pro chov. I přesto mají nárok na PP. Cena by měla být nižší.

Samozřejmostí je očkování a odčervení štěňat

Pokud mají být štěňátka i v budoucnu zdravá a mají prospívat, tak je velice důležité se o ně co nejlépe postarat odmalička. Většinou se předává štěně 2x – 3x odčervené a naočkované

Strava

Je prokázané, že štěňátka odchovaná na kvalitní stravě lépe prospívají a méně trpí zdravotními problémy. Jedná se především o různé potravní alergie, špatný vývoj kloubů a kostí, sníženou imunitu, průjmy apod. Proto upřednostňujeme granule nebarvené, bez dochucovadel, chemických konzervantů a vysoce stravitelné. Jsou dražší, ale určitě se to vrátí na zdraví našich pejsků.

Tetování

Každé štěňátko s PP je otetované nebo očipované. Toto označení pomůže při identifikaci v případě, že se Vám pejsek někam zaběhne.

Závěr

Zajistí Vám toto "chovatel", který prodává štěňata bez PP?! Pojede krýt několik desítek kilometrů nebo nakryje se psem, který je nejblíž bez ohledu na následky?! Když nedostanete PP ani očkovací průkaz, jak se přesvědčíte, že má štěňátko vhodné rodiče a byla mu poskytnutá základní preventivní lékařská péče? Kde vezmete jistotu, že z něj vyroste zdravý, veselý a správný bígl? Štěňátko s PP je dražší, protože musíte zaplatit krytí psa, očkování, odčervení, tetování, PP (i když to je malá částka z celku) a poplatek za členství v Beagle clubu. Nevyplatí se trochu přidat a mít jistotu? Navíc pořízením pejska rodinný rozpočet stoupne i do budoucna. Počítáte s tím?

Je tu ještě jedna věc, která se stává. Z Vašeho štěňátka vyroste krásný pes. I když nyní neuvažujete, že byste chodili na výstavy, tak se může stát, že Váš pejsek bude opravdu pěkný a bude Vám doporučeno jít s ním na výstavu. Jaké je pak zklamání, když zjistíte, že bez PP nesmíte vystavovat. Dodatečně PP nelze vystavit.

Na závěr uvádím jeden příklad za všechny. Tento dopis totiž není výjimečný a snad vám pomůže ve vašem rozhodování odkud štěňátko pořídit.

Dobrý den, Vaše stránky jsem na internetu vyhledal poté, co mne pokousal můj vlastní bígl. A říkám si proč, jak si to mohl dovolit a kde jsem udělal chybu. Štěně jsem koupil před pěti lety bez PP od chovatelky ze Sezimova Ústí. Měla fenku a psa, fenka milá, přítulná, pes v ohradě a že ho raději ani nepustí, protože by nás mohl pokousat. Asi mne to mělo varovat, ale tehdy jsem na to nedbal. Tak máme Lumpa a nutno říct, že dělá čest svému jménu. Nádherně stavěný, veselý, hravý, ale neřízená střela. Poslouchá, jen když je na dvoře, mimo ohraničené prostory je svůj. A už po dva roky dost agresivní, na návsi s každým kamarád, doma na dvoře tygr. A skončilo to tím, že utekl za fenou, a když se vrátil a já ho šel uvázat, aby zase neutekl, tak mne nejen kousl, ale začal trhat ruku a když jsem si druhou chtěl pomoct (docela mne to vyvedlo z míry), tak mne pokousal i na druhé. A teď - co s ním. Je už to víc než měsíc, asi čtrnáct dnů se choval provinile, ale už se z něj zase! stává agresivní hlídač, přitom však dokáže být neuvěřitelně milý a přítulný. Tak jsem Vás chtěl poprosit o názor a radu. S pozdravem B.V.

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu majitele stránek zakázáno.
© Perla Vltavy | vytvořil www.pavelmarek.com