EnglishPerla VltavyJak začít?PsiFenyOdchovyNa prodejKontaktFacebook

Krmení

V dnešní době, je na trhu velmi mnoho značek granulovaného krmiva a je těžké se vyznat, které granule jsou kvalitní a které méně. Proto jsme se rozhodli na této stránce se s vámi podělit o naše zkušenosti. Na téma "Čím krmit" se vedou velmi dlouhé diskuse a určitě má každý svým způsobem pravdu. Je třeba brát především zřetel na to, co našemu pejskovi nejvíce vyhovuje. Pokud vám některé rady pomohou, tak tento článek splnil naše záměry

Vzhledem k tomu, že máme pracovní a výstavní psy, naše požadavky na zdraví, kondici a srst našich psů jsou veliké. Proto jsme hledali takové granule, které by tyto naše požadavky splňovaly. Vyzkoušeli jsme pár velmi kvalitních značek, ale nakonec jsme se rozhodli pro kanadské granule zn. First Mate. Jistě jsou i další značky, které splňují vysoké nároky na výživu, ale tato značka nás zaujala především proto, že má mimo základních řad, také řady pro alergiky a jinak zdravotně zatížené psy. Především řady Lamb & Potato a Fish & Potato patří mezi špičku a máme s nimi dobré zkušenosti nejen my, ale i ti, kterým jsme je doporučili. Na ukázku jeden z příspěvků, které nám lidé píší:

"Vážení Michalcovi, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za radu ohledně krmení First Mate. Krmíme našeho Dina FM Ultrapremiovým Lamb&Potato a jsme opravdu moc spokojeni, protože nemá žádné problémy s pokožkou (měl atopický ekzém, který mu zmizel cca za 1 měsíc) a zdá se nám (samozřejmě jen jako laikům), že je krásně osvalen a osrstěn. Ale to hlavní je, že mu zmizely zažívací potíže, kterými trpěl, když jsme si ho přinesli od jeho chovatelky!! Ještě jednou díky a posílám Vám foto jako důkaz. Dita Laudová, Hradec Králové"

Takové zprávy nás samozřejmě moc těší, protože nám jde především o zdraví pejsků. Pokud se budete chtít dozvědět více o tomto krmivu, tak můžete na stránkách www.firstmate.cz

Nejčastější chyby chovatelů

Střídání tradiční vařené krmné dávky a kompletních granulovaných směsí

Časté střídání různých způsobů krmení při dlouhodobém podávání může vyvolat trávicí poruchy. Maso a konzervy se v trávicím traktu zpracovávají zcela odlišně než granule. Adaptace na změnu ve složení krmné dávky trvá přibližně 2 týdny. To znamená, že pes by měl být krmen vyváženou monodietou a pokud možno ji neměnit. Při častém střídání různých krmných dávek dochází u psa k bakteriální nerovnováze ve střevě a možnosti vzniku častějších průjmových onemocnění a tím i k nižší využitelnosti živin. Střevní mikroflóra není na tento způsob výživy dostatečně připravena a organismus enzymaticky připraven.

Střídání či míchání různých druhů granulovaných směsí

Krmit granulemi je dnes velmi rozšířené a oblíbené. Výhoda granul. krmiva je především v tom, že v denní krmné dávce je zajištěn potřebný obsah živin, vitamínů a minerálů, které pes potřebuje. Navíc při správném uskladnění se nekazí a vydrží déle než vařená strava. Ale pozor! Není granule jako granule. Je potřeba volit hlavně podle složení na pytli. Někteří výrobci místo živočišných bílkovin používají rostlinné bílkoviny (např. sóju), které jsou špatně stravitelné a sója dokonce působí jako alergen. To jen proto, aby cena byla co nejnižší.

Další problém, se kterým se často setkáváme je ten, že lidé chtějí namíchat různé druhy granulí i od více výrobců a čím barevnější, tím lepší! Zase špatně! Každý výrobce používá jiné suroviny, konzervanty či dochucovadla a pokud to vše smícháme, tak zatěžujeme trávicí ústrojí psa. Někdy to může vést k průjmům či zvracení. Proto je vhodné krmit granulemi od jednoho výrobce delší dobu. Při přechodu na jiné krmivo je vhodné postupně přimíchávat nové minimálně týden, aby si pes na nové složení zvykl.

Přidávání minerálních látek a vitamínů ke granulovaným směsím

Pokud je náš pejsek zdravý a krmíme kvalitními granulemi, tak není důvod přidávat ani vitamíny a už vůbec ne minerály. Pokud tak činíme, tak ohrožujeme svého psa předávkováním a následně i poškozením zdraví. Dochází tak k absolutní nerovnováze makro, mikroprvků a vitamínů. Něco jiného je to např. u obřích plemen nebo starších psů, kdy můžete přidávat preparáty na lepší vývin či regeneraci kloubů jako např. Gelacan, Alavis a další. Vždy je lepší se poradit s veterinářem.

Nevhodný výběr krmiv

Ráda bych tu zmínila problém, se kterým jsem se setkala v době působí v našem obchodě s chovatelskými potřebami. Někteří lidé požadovali granule pro kočky, kterými krmili svého psa. Prý mu více chutnají Je potřeba zdůraznit, že každé granulované krmivo určené pro dané zvíře, má specifické složení, které může být nevhodné pro jiné. Problémy se nemusí u psa projevit hned, ale třeba až ve starším věku zvířete. Dále je potřeba volit druh granulí podle věkové kategorie psa. To znamená, že štěně bude mít jiné složení granulí než starý pes nebo se liší složení granulí pro štěně malého plemene od štěně obřího plemene.

Špatné dávkování krmiva

Každý výrobce na pytli uvádí orientační denní dávku granulí dle váhy či věku psa, která zajiš»uje potřebné množství živin pro jeho zdraví. Tyto dávky se mohou mírně zvýšit či snížit podle potřeby. Záleží na metabolismu či míře pohybu psa. Ještě je potřeba zdůraznit, že vysoce kvalitní granule jsou mnohem více koncentrované, proto stačí menší dávky. Nejčastější chybou je nechávat psovi krmení dostupné po celý den. Nejen že to může vést k obezitě, ale pes je nucen neustále trávit a jeho zažívání je tak zbytečně zatěžováno.

Náležitosti krmiv a jak se v nich orientovat

Každé krmivo musí být označeno etiketou v českém jazyce a ta musí obsahovat informace povinné ze zákona a ty jsou:

 1. Název krmiva - např. kompletní krmivo, doplňkové či dietní krmivo, údaj pro jaké zvíře je krmivo určeno (pes, kočka, ...)
 2. Složení - zákon povoluje dva způsoby uvedení složení krmiva, které se nesmějí kombinovat. Jednotlivé složky musí být uvedeny v sestupném pořadí podle jejich zastoupení. Tzn., že první složky je v krmení zastoupeno nejvíce. U kvalitních granulí je na prvním místě specifikována živočišná složka (jehněčí, kuřecí, ..)
  • názvy krmných surovin - u kvalitních krmiv se uvádí složení po jednotlivých složkách (např. drůbeží moučka, ryby, kukuřice, rýže) nebo
  • názvy skupin krmných surovin - užívá se většinou u krmiv nižší kvality (např. výrobky živočišného původu, maso, obiloviny, ...)
 3. Deklarované jakostní znaky - uvedený obsah v krmivu nám dává informace o kvalitě krmiva, výrobce je povinen uvádět na pytli:
  • dusíkaté látky = bílkoviny (g/kg)
  • tuk (g/kg)
  • vláknina (g/kg)
  • popel (g/kg)
  • vlhkost (g/kg)
  • vitamíny A, D3, E (jako alfa-tokoferol)
  • sloučeniny mědi
  • další doplňkové látky (pokud je znám obsah v krmivu)
 4. Krmný návod - uvádí kategorie či stáří zvířat, pro které je krmivo určeno, uvádí doporučené denní krmné dávky, uvádí pokyny pro správné uskladnění, upozorňuje zda jsou v krmivu "antioxidanty", "barviva" atd.
 5. Datum výroby a spotřeby - musí být označen
 6. Hmotnost - udává se čistá hmotnost bez obalu
 7. Obchodní jméno, registrační číslo - uvádí se výrobce a u dovážených krmiv se uvádí dovozce a distributor

Rozdělení krmiv dle kvality

ECONOMY - nejnižší řada

Hlavní podíl krmiva tvoří rostlinná složka (větší podíl vlákniny), energetická hodnota je nízká (nízký podíl bílkovin a tuků). Krmiva jsou hůře stravitelná a denní dávky jsou díky tomu vyšší. Cena za 1 kg je nízká a tato krmiva najdeme v supermarketech.

PREMIUM - střední řada

Nejširší skupina krmiv s velkými rozdíly v kvalitě. Tato krmiva splňují kritéria pro dlouhodobé zkrmování. Obsahují vyšší podíl živočišné složky (různé živočišné moučky). Pro posouzení kvality jednotlivých krmiv nám poslouží uvedené složení surovin, množství dusíkatých látek, tuků a vlákniny.

SUPERPREMIUM - nejvyšší řada

Sem patří vysoce kvalitní značková krmiva, vyrobená z výběrových surovin. Tato krmiva mají vysokou energetickou hodnotu a stravitelnost. Doporučované denní dávky jsou oproti ostatním krmivům nižší. Složení krmiv je uváděno po jednotlivých surovinách, kdy hlavní podíl v krmivu tvoří živočišná složka. Za superpremium se považuje krmivo obsahující maso (ne masová moučka).

Pokud chceme zjistit, zda našemu pejskovi podávané krmivo vyhovuje, tak nesmí být krmen ničím jiným a už vůbec ne lidskou potravou tzv. "od stolu", která mu škodí. A jak poznáme, že jsme vybrali dobře? Pejsek má tuhou tmavou stolici a krásně lesklou srst. V opačném případě je potřeba granule vyměnit za jinou značku. V tomto článku jsem vycházela ze svých zkušeností i z rad veterinářů a výrobců krmiv.

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu majitele stránek zakázáno.
© Perla Vltavy | vytvořil www.pavelmarek.com