EnglishPerla VltavyJak začít?PsiFenyOdchovyNa prodejKontaktFacebook

Jak vybrat stěně

Pokud jste se pro štěně bígla rozhodli, tak zbývá už jen vybrat, odkud si štěňátko pořídíte. Je mnoho kvalitních chovatelských stanic a každý chová svůj typ bígla, který se mu líbí. Doporučujeme, oslovit vybranou chovatelskou stanici a domluvit si návštěvu. Tohle je pro vás velmi důležité, protože máte možnost zjistit, z jakého prostředí byste štěně pořídili a vyptat se chovatele na vše co vás zajímá. Každý solidní chovatel váš zájem jen uvítá a velice rád se s vámi podělí o své zkušenosti, ukáže vám všechny psy, celý vrh štěňat (pokud už je narozen) a také ustájení svých psů. Během návštěvy se můžete seznámit s matkou štěňat nebo s oběma rodiči, pokud jsou u jednoho chovatele a tak posoudit nejen jejich exteriér, ale i povahu. Bígl je veselý a kamarádský pes a většinou je z návštěvy potěšen, obzvláště když máte nějakou dobrotu v kapse.

Na druhou stranu, solidní chovatel chce vědět, do jakého prostředí své štěňátko dává, zda bude o něj dobře postaráno a jaké záměry s ním máte. Podle toho by vám měl vybrat nejvhodnější štěně. Pokud je vše v pořádku, chovatel je vstřícný a vy se domluvíte na rezervaci štěněte, tak už nezbývá než se těšit na ten vytoužený den, kdy si pro štěňátko pojedete. To bývá mezi 7. až 8. týdnem věku štěněte nebo i déle. V případě, že se s vámi chovatel nechce příliš bavit nebo se vám nelíbí podmínky chovu, tak běžte raději pryč a oslovte jiného chovatele.

Ještě je potřeba říci, že je úplně jedno, zda je chov umístěn venku nebo v bytě. Každá možnost má své pro i proti, každý chovatel má jiné podmínky a svůj názor na věc. Důležité ale je, v jakém zdravotním a psychickém stavu psi jsou a v jakém prostředí žijí.

Konečně nastal ten očekávaný den, kdy si pro štěňátko jedete.

Můžete mít vybrané štěně už předem nebo si ho budete vybírat až na místě. Většinou každý solidní chovatel vám popíše jednotlivá štěňátka a jejich povahu a doporučí vám, které by pro vás bylo nejvhodnější. Je třeba vybírat nejen podle exteriéru, ale právě i podle povahy. Určitě není dobré dát příliš temperamentní štěně lidem, kteří jsou mírné povahy a neplánují s ním sportovní aktivity, ale chtějí bígla spíše jako svého společníka na procházky.

Je třeba si uvědomit, že v každém vrhu je kvalita štěňat různá a v osmi týdnech se těžko rozhoduje, které je lepší a které horší. Ono se to tak ani nedá říct, protože všechna štěňátka jsou krásná. Ale pokud plánujete v budoucnu se štěňátkem výstavní kariéru, tak vám chovatel může pomoci při výběru štěněte. Na jednotlivých štěňatech jsou malé rozdíly například ve stavbě kostry nebo úhlení, které laik nevidí.

Dále je třeba upozornit, že každé štěně má právo na vystavení PP, i kdyby mělo nějakou vadu vylučující z chovu jako například nekorektní skus nebo nesestouplé varle. V takovém případě je cena štěněte nižší než u standardních sourozenců. Přesto takové štěně je jinak zdravé a může být výborným společníkem.

Co zkontrolovat u štěňátka

  • Štěně by mělo mít dobrou kondici, vypadat čistě a zdravě
  • Oči, nos a uši by měli být čisté bez výtoku
  • Mělo by mít čisté okolí konečníku a netrpět průjmem
  • Srst by měla být pěkná, lesklá a kůže bez jakéhokoliv zánětu
  • Skus by měl být nůžkový
  • U psů by měla být obě varlata sestouplá v šourku
  • Tetování by mělo být čitelné
  • V případě, že je štěně jen čipované, tak by vám měl chovatel prověřit číslo čtečkou

Co byste měli dostat ke štěňátku

  • Určitě očkovací průkaz a ještě lépe Europas, se kterým můžete vyjet i do zahraničí a ve kterém by měly být veškeré záznamy o očkování a odčervení (zkontrolujte si to)
  • Kupní smlouvu podepsanou vámi a chovatelem v případě, že jste se na všem dohodli a ve které jsou uvedeny údaje o štěněti, jeho identifikace, cena a případně vady, na které vás chovatel upozornil

Dále byste měli dostat informaci, čím bylo štěně krmeno a v jakých intervalech. Dobrý chovatel vám dá krmení na prvních pár dní, než si koupíte své nebo si můžete u chovatele domluvit, že nám do začátku objedná celé balení, které si odeberete zároveň se štěňátkem.

Na závěr je třeba také zmínit, že solidní chovatel se o své odchovy nadále zajímá, je rád když pošlete fotky, nějaké informace o štěněti, jak roste a jak se mu daří. Také vám rád poradí či pomůže vyřešit nějaký problém, který vás trápí nebo pomůže s přípravou na výstavy. Prostě je s vámi v kontaktu.

Z vašich informací se také přesvědčí, že jeho odchov je v pořádku, dělá vám radost, ale také může posoudit, zda jeho výběr chovných jedinců byl úspěšný nebo ne. A to je pro další vývoj jeho chovu velmi důležité.

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu majitele stránek zakázáno.
© Perla Vltavy | vytvořil www.pavelmarek.com