EnglishPerla VltavyJak začít?PsiFenyOdchovyNa prodejKontaktFacebook

Často kladené dotazy

Pořídit si štěně s PP nebo bez? Nechci chodit na výstavy.

Rozhodně doporučujeme štěně s průkazem původu (PP). Průkaz původu je záruka, že z takového štěněte vyroste bígl a jako bígl se bude i chovat. Máte větší předpoklad zdravého a dobře socializovaného štěněte, se kterým máte otevřené dveře pro všechny akce a sporty, kde je PP vyžadován. Štěně s PP je od rodičů, kteří jsou prověření jak v exteriéru tak i v povaze a byli vybíráni s nejlepším úmyslem mít zdravé, pěkné a povahově vyrovnané potomky.

Pokud vám někdo prodává štěně bez PP a tvrdí, že je po „papírových“ rodičích, tak by vás mělo zajímat proč tomu tak je a měli byste chtít vidět jejich průkaz původu. Může jít o jedince, kteří nebyli vhodní pro chov z jakéhokoliv důvodu, a proto nebyli zařazeni do chovu. Nebo jde o lidi, kteří chtějí prodávat štěňata pro peníze s co nejnižšími náklady a tam hrozí riziko, že taková štěňátka nedostanou vhodnou péči v prvních týdnech jejich života, což je pro jejich zdravý vývoj velmi nebezpečné. S tím souvisejí další rizika. Pokud si domů vezmete štěně zanedbané, vyhublé, začervené, s průjmem nebo trávicími potížemi, tak náklady na veterinární léčbu mohou vyšplhat až k ceně papírového štěněte. Navíc takové štěně může mít problémy po celý jeho život právě kvůli nevhodné péči v prvních týdnech jeho života.

Dostane každé štěně z vrhu PP?

Ano, každé štěně z vrhu má nárok na PP bez ohledu na počet štěňat ve vrhu. Dokonce i štěně s nějakou vadou má nárok na PP, ale jeho cena by měla být nižší než u jeho standardních sourozenců.

Je bígl vhodný k dětem?

Ano, bígl je velmi přátelský a veselý pes. Vyžaduje kontakt se svou lidskou smečkou, pak je velmi š»astný. Je třeba mít ale na paměti, že bígl je lovecké plemeno a potřebuje dostatek pohybu a důslednou, ale láskyplnou výchovu. Je potřeba, aby výchovu a výcvik vedl dospělý člověk a nenechal štěně bígla vyrůstat jen tak. Mějte na paměti, že každý pes je šelma a pokud jí neukážete její místo ve smečce, tak se bude snažit dostat do vůdčího postavení. K tomu by nikdy nemělo dojít.

Je lepší fena nebo pes?

Není jednoznačná odpověď. Někdo má lepší zkušenosti se psy, jiný s fenami, ale určitě bude nejvíce záležet na povaze jednotlivého štěněte. Je ale všeobecně známé, že když pes dospěje je více samostatný a sebevědomý, bývá silnější a vytrvalejší než fena. Bude se zajímat o háravé fenky a také značkuje své teritorium. Fena je citlivější a na výchovu poddajnější. Je potřeba počítat s tím, že fena hárá 1-2 x do roka a hárání trvá přibližně 3 týdny. V tomto období je potřeba fenu hlídat před nechtěným zabřeznutím. Během hárání se u feny může změnit psychika, může být línější a méně poslušná. Při rozhodování zda si pořídit fenku nebo psa je potřeba vše toto zvážit a také přihlédnout jaké psy máte v okolí, zda více fen nebo psů.

Může žít bígl v paneláku?

Bígl je velmi přizpůsobivý pes a nejš»astnější je se svým pánem. Máme dobré zkušenosti, kdy bígl spokojeně žije jak v panelákovém bytě, tak i venku na zahradě. Obě varianty mají svá pro i proti. Samozřejmě, že bígl žijící v bytě, potřebuje častější a delší venčení, aby se dostatečně vyprázdnil a také vybil svou energii. Na druhou stranu je neustále se svým pánem, což ho dělá spokojeným. Majitelé bígla, kteří žijí v domku to mají trochu jednodušší, ale i jejich bígl potřebuje venčení mimo zahradu. Na druhou stranu by neměli zapomínat, že bígl potřebuje častěji jejich společnost.

Přidávání minerálních látek a vitamínů ke granulovaným směsím

Pokud je náš pejsek zdravý a krmíme kvalitními granulemi, tak není důvod přidávat ani vitamíny a už vůbec ne minerály. Pokud tak činíme, tak ohrožujeme svého psa předávkováním a následně i poškozením zdraví. Dochází tak k absolutní nerovnováze makro, mikroprvků a vitamínů. Něco jiného je to např. u obřích plemen nebo starších psů, kdy můžete přidávat preparáty na lepší vývin či regeneraci kloubů jako např. Gelacan, Alavis a další. Vždy je lepší se poradit s veterinářem.

Musí mít fenka aspoň jednou štěňata?

Toto rčení je pozůstatek z dřívější doby, kdy se mělo za to že fenka, která nemá alespoň 1x za život štěňata, bude mít zdravotní problémy. Ale toto není veterinárně doloženo.

Pokud neplánujete na fence chovat, ale rádi byste jí jednou mateřství dopřáli, tak je možnost jak toho dosáhnout a nemusíte si zřizovat chovatelskou stanici nebo prodávat štěňata bez PP. Stačí, když se stanete členem našeho klubu, vaší fenku uchovníte a domluvíte se s chovatelem odkud jí máte (nebo i s jiným chovatelem) a tento vrh napíšete na jeho chovatelskou stanici. Určitě to má své výhody, protože chovatel vám pomůže najít pro štěňátka vhodné domovy. Dále vaše štěňátka budou mít PP, mohou se dostat na výstavy, do chovu nebo budou aktivní v nějakém sportu a vy můžete sledovat jejich kariéru a být pyšní. Navíc tímto pomůžete v boji proti množení bezpapírových štěňat, což je opravdu velký problém u všech plemen.

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu majitele stránek zakázáno.
© Perla Vltavy | vytvořil www.pavelmarek.com